Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Zahradní altány

Jak vybrat zahradní altán?

Zahrada již nějakou dobu není jen obyčejné místo s posezením. Lidé na zahradě chtějí trávit svůj volný čas, setkávat se s přáteli nebo jen odpočívat. K relaxaci a odpočinku slouží buď zahradní lavice, nebo pergoly a altány. Obojí patří mezi zahradní stavby, které chrání před deštěm a sluncem jako zahradní slunečník, navíc si tam mohou majitelé přesunout zahradní nábytek a upotřebit je jako prostor k odpočinku.

Zahradní altán

Základní charakteristika altánu je jednoduché. Půdorys je šesti nebo osmihranný, popřípadě kruhovitý. V případě, že má altán tvar čtverce nebo obdélníku, mluvíme o takzvané besídce. Altány mívají většinou vstupní dva schody, místo oken je horní část otevřená tak, aby zajišťovala příjemný výhled a zbytek stěn je plný. Nejdostupnějším materiálem, z kterého se altány vyrábějí, je dřevo, které působí nenuceně. V případě, že se rozhodnete pořídit si zahradní altán, je dobré zvážit možnost konzultace se zahradním architektem a domluvit se s odborníky na jeho výstavě.

 

Postup při výběru

 

Výběr místa

Výběr místa je to první, nad čím bychom měli uvažovat, když si pořizujeme zahradní altán nebo pergolu. Vždycky si musíme vyjasnit, k čemu nám altán bude sloužit. Pokud chceme altán využívat k zahradnímu posezení s přáteli, pak je lepší stavět altán blíž k vlastnímu domu. Pokud si chceme ze zahradního altánu udělat relaxační kout, kde budeme nabírat energii, volíme spíš místa vzdálenější od domu, kde je více klidu. Při umisťování sledujeme i přírodní jevy: kam, kdy a jak dlouho svítí slunce, směr větru.

 

Podlaha

Zahradní altány si můžete pořídit s podlahou nebo se můžete rozhodnout, že s touto plochou máte své plány a pořídit si jej bez podlahy. V takovém případě musíme brát ohled na materiál, z kterého je celý altán postaven. Podlaha by měla být bezpečená a odolná proti povětrnostním vlivům. Proto se často používá k pokrytí podlahy nesmekavé dlaždice s patinovým efektem. Dalším řešením jsou třeba cihly, kámen nebo žula.

 

Střecha

Střecha altánu kopíruje půdorys celé stavby, je tedy buď čtyrboká nebo šestiboká. Občas můžete najít ve střeše větrací okénko, tam altán posléze přechází v malou věžičku. U levnějších altánů je střecha pokryta asfaltovým šindelem nebo asfaltovou lepenkou. Finančně náročnější altány jsou zdobeny došky, keramickými střešními taškami nebo dřevěnými šindeli. Velice originální a moderní je v dnešní době i rákos.

 

V závěru byste měli brát ohled na vybavení, které budete do zahradního altánu pořizovat. Důležitý je materiál, z kterého vybavení nakoupíte. Nejčastější volbou je samozřejmě dřevo. Volit můžeme od smrku a borovice po bambus, ratan a teak. Každé dřevo má své výhody a nevýhody, všechny však vypadají v zahradním altánu fantasticky. Pak už stačí přidat jen nějaké květiny a osvětlení a můžete si užít času sami pro sebe nebo pozvat své blízké ke sdílení příjemných chvil k sobě do zahradního altánu.

Porovnat zahradní altány